یکشنبه 31 شهریور 1398

اجلاس استانی نماز با موضوع کاهش آسیب‌های اجتماعی

نسخه چاپی ایجاد : ‎1395/09/07 13:21 بازدید: 243

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ در این اجلاس که صبح روز یکشنبه 7 آذر 1395 با حضور آیت ا... قربانی نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت، معاون امور استان‌های ستاد اقامه نماز کشور، فرمانداران، ائمه جمعه و جماعات و مدیران دستگاه های اجرایی در سالن همایش‌های غدیر استانداری برگزار شد، دکتر محمدعلی نجفی با تسلیت ایام شهادت پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) به سفارشات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص توسعه و ترویج نماز در جامعه اشاره کرد و افزود : در پیام رهبر معظم انقلاب به اجلاس سراسری نماز توسعه و ترویج فرهنگ نماز را وظیفه‌ی حاکمیت دانسته‌اند.

وی با بیان اینکه استقبال پرشور مدیران و روحانیون در این اجلاس نشان از علاقمندی به موضوع نماز است گفت : این حضور گسترده مسئولیت همکاران بنده و نیز ستاد اقامه نماز استان را در خدمت‌رسانی بیش از پیش به مردم سنگین‌تر می کند.

نماینده عالی دولت در گیلان استان گیلان را یک استان همیشه مهمان‌پذیر عنوان کرد و افزود : امکانات و اعتبارات استان بر مبنای جمعیت 2.5 میلیون نفری پیش‌بینی می‌شود اما جمعیت استان با در نظر گرفتن مسافران 5 میلیون نفر است.

وی با اشاره به اینکه با فراوانی ارزاق و امکانات مناسب مسافران با کمترین مشکل مواجه هستند اظهار داشت : تلاش ما بر این است تا با بهره گیری از امکانات لازم حضور مهمانان در استان را گرامی داشته تا پس از خروج از استان خاطره‌ای خوش و ماندگار برای آنان برجای بگذاریم.

استاندار گیلان افزود : بعضاً از سوی مسافران در خصوص تنگناهای موجود در نمازخانه‌های بین‌راهی و نیز امکانات داخل شهرها و پارک‌ها برای اقامه نماز اعتراضاتی را طرح می‌کنند.

وی با تأکید بر سرکشی و بازدید شخص فرمانداران، مدیران و شهرداران از امکانات نمازخانه‌های پارک‌ها و نیز بین مسیرها گفت : مدیران موظف هستند کاستی‌های موجود را شناسایی و در جهت رفع آن اهتمام ویژه داشته باشند.

دکتر نجفی خاطر نشان کرد : با توجه به اینکه در بودجه‌ی سال جاری اجازه‌ی بهره‌مندی از اعتبارات برای توسعه و تجهیز امکانات نمازخانه‌ها به دستگاه‌ها داده شده است هیچ گونه بهانه‌ای در این خصوص نباید وجود داشته باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت : ائمه جماعات در مساجد همه‌ی پشتوانه‌ی مسجد هستند .

وی گفت : اگر اختلافی بین امام جماعت و هیأت امناء وجود داشته باشد نمی توان انتظار حضور پرشور مردم را در صفوف به هم پیوسته نماز جماعات داشت.

استاندار گیلان یکی از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی را تشکل‌های مردم نهاد و  سپردن  امور به مردم دانست و افزود : اگر  با مردم برخورد ناشایست شود احساس مردمی بودن در مساجد و نیز ادارات از دست خواهد رفت.

وی با بیان اینکه خوشبختانه آموزش و پرورش در موضوع نماز و برپایی آن پیشرو است گفت : سفارش بنده به مدیران بخش‌های آموزش و پرورش و نیز دانشگاه‌ها توجه هر چه بیشتر به توسعه‌ی فرهنگ اقامه نماز در بین دانش آموزان و دانشجویان است.

دکتر نجفی بر  ضرورت تشکیل شورای اقامه نماز با حضور مدیران در دستگاه‌ها تأکید و تصریح کرد : گزارش به موقع از روند تشکیل شورای اقامه نماز و اقدامات صورت گرفته باید از طریق دستگاه‌های اجرایی به ستاد اقامه نماز ارسال شود.

نماینده عالی دولت در گیلان برپایی صفوف منسجم و وحدت آفرین نمازهای جماعت را به برکت خون پاک شهدا و تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و افزود : نباید فضای معنوی را از مساجد بگیریم و باید  با برنامه‌ریزی در جهت افزایش هر چه بیشتر حضور گسترده جوانان و ترغیب آنان کوشا باشیم.

 وی همچنین به برگزاری کنگره‌ی 8 هزار شهید استان و نیز سی و نهمین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم در گیلان در سال جاری اشاره و خاطر نشان کرد : انشاءا... در آینده‌ی نزدیک توفیق برگزاری اجلاس سراسری نماز در گیلان را خواهیم داشت.

وی گفت : جلسه‌ای را با موضوع تجلیل از فعالان ترویج و توسعه‌ی نماز برگزار خواهیم کرد .

همچنین در این اجلاس تارنمای رسمی شورای  اقامه نماز استانداری گیلان به آدرس اینتنرنتی http://namaz.gilan.ir  افتتاح شد.

در پایان این اجلاس از فعالان موفق و الگوهای نماز نیز با اهداء لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی