چهارشنبه 1 آبان 1398

برگزاری سومین اجلاس استانی نماز

نسخه چاپی ایجاد : ‎1396/11/04 13:07 بازدید: 493

سومین اجلاس استانی نماز در استان گیلان با حضور نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه رشت آیت ا… قربانی و استاندار گیلان، دکتر سالاری، مدیرستاد اقامه نماز استان ، جمعی ازفرمانداران ،  امامان محترم جمعه، دبیران اقامه نماز و فعالان عرصه فضای مجازی ۴ بهمن ۹۶ در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شد.

دکتر مصطفی سالاری در سومین جلسه‌ی استانی نماز با موضوع نماز و فضای مجازی که با حضور نماینده ولی فقیه در گیلان در سالن غدیر استانداری برگزار شد با قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این گردهمایی معنوی افزود: فضای مجازی وسیله و ابزاری است که باید برای استفاده‌ی بهینه از آن برنامه‌ریزی دقیق شود. وی نقش فضای مجازی در جامعه را انکار ناپذیر دانست و گفت: اگر برای استفاده‌ی مطلوب از این فضا برنامه‌ریزی دقیق نکنیم قطعاً استفاده‌های نامطلوب از این فضا گسترش پیدا می‌کند نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه می‌توان از فضای مجازی برای تبلیغ نماز و ترویج آن استفاده‌ی بهینه کرد اظهار داشت: نماز رابطه‌ی معنوی بنده با پروردگار است که باید به پیام و محتوای آن دقت کنیم.  وی اصل برگزاری نماز را از الزامات و واجبات دینی عنوان کرد و گفت: با خواندن نماز باید به اهداف و پیام آن همچون معنویت، راستگویی و عدم غیبت کردن توجه ویژه کرد. استاندار گیلان با بیان اینکه در مقابل خداوند و مردم مسئول هستیم گفت: براساس وظیفه و تکالیفی که در اجرای امورات مردم داریم اگر نتوانیم مسئولیت و وظیفه‌ی خود را به نحو احسن انجام دهیم به این معنا است که از این امانت به درستی حفاظت نمی‌کنیم . وی با بیان اینکه در برگزاری نماز ملزم به رعایت مقدماتی هستیم گفت: یکی از پیش شرط‌های برگزاری نماز غصبی نبودن مکان نمازگزار است و در این مسیر اگر وظایفی داریم و در قبال آن به درستی انجام وظیفه نکنیم به نظر می‌رسد آن جایگاهی که هستیم غصبی محسوب می‌شود و نماز را دچار خدشه می‌کند. دکتر سالاری با اشاره به اینکه با رعایت پیش شرط‌ها و مقدمات برگزاری نماز قطعاً معصیت در جامعه کاهش پیدا می کند گفت: اگر این مقدمات رعایت نشود به اهداف و فلسفه‌ی وجودی نماز توجه نکرده‌ایم.  وی با بیان اینکه مردم از مسئولان حفظ دین در شئونات اداری را انتظار دارند افزود: اگر ملزومات نماز را رعایت کنیم بی شک در مقابل مردم سربلند خواهیم بود.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین حجازی مشاور استاندار و مسئول ستاد اقامه نماز استان گیلان  آماری از کارهای انجام شده در خصوص بحث تبلیغ و ترویج  نماز  که در سالجاری  توسط ستاد اقامه نماز که با همکاری برخی از دستگاه ها انجام شده را ارائه نمودند.

سپس آیت‌ا... زین‌العابدین قربانی با این جمله " نماز درس زندگی برای مسلمانان است" به آغاز سخن پرداخته  و ادامه دادند:  در گذشته گمان می‌کردند دستگاه‌های دولتی تنها جای انجام امور است اما اکنون اقامه نماز در نهادهای مختلف به عنوان اصل مورد قبول شناخته شده است. امام جمعه رشت به پیام مقام معظم رهبری در اجلاس‌های نماز اشاره کرد و افزود: وزرا، مدیران ارشد و تمام کارکنان باید نماز را در نهادهای مختلف اقامه کنند.

 

در پایان این همایش از ۴ دستگاه برتر و ۹ نفر از برگزیدگان در موضوع نماز و فضای مجاز با اهداء لوح تقدیر قدردانی

 

دولت و ملت همدلی و همزبانی